Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

شهرک‌های صنعتی

ایران مال
دی ۹, ۱۳۹۷
بخش‌های شهرک سلامت اصفهان
دی ۱۱, ۱۳۹۷

شهرک‌های صنعتی

لزوم ایجاد و توسعه شهرک‌های صنعتی

ایجاد و توسعه شهرک‌های صنعتی، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در دستیابی کشورهای جهان به توسعه صنعتی نقش محرک را ایفا کند.

شهرک‌های صنعتی، به‌طور معمول به شهرک‌هایی با فاصله ۲۰ کیلومتری از شهرهای اصلی گفته می‌شود که تنها کارخانه و کارگاه‌های تولیدی مانند کارخانه‌های شیمیایی، تولید پلاستیک، صنایع غذایی، تولید فولاد و غیره در آن استقرار یافته است.

اهمیت شهرک‌های صنعتی در ایران

استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب نظیر آب، فاضلاب و تامین انرژی در قالبی ساختار‌یافته با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار هم را نیز میسر می‌کند. به‌دیگر بیان، نحوه چیدمان و استقرار واحدهای صنعتی به مراتب از هزینه‌های واسطه‌ای و مبادله‌ای فعالان حوزه صنعت کاسته و به‌طبع قدرت رقابت‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

شهرک‌های صنعتی بستر مناسب برای ایجاد خوشه‌های صنعتی در سیستم اقتصادی کشور ایجاد می‌کنند. وقتی صنایع همگن و مرتبط در کنار یکدیگر شروع به فعالیت می‌کنند فاصله بین اجزای تولید بسیار کم شده و زنجیره تولید در بهترین فرم با کمترین هزینه شکل خواهد گرفت.

با این حال وجود شهرک‌های صنعتی بدون برنامه ریزی دقیق و در نظر گرفتن میزان مثمر‌ثمر بودن آن‌ها آسیب زننده خواهد بود و موجب از بین رفتن فضای رقابت سالم و هدر رفتن سرمایه و راکد موندن صنعت و افزایش هزینه تبلیغات و کاهش کیفیت می‌شود.

 

ضوابط ساخت وساز واحدهای صنعتی

شهرک ها /نواحی صنعتی و مناطق ويژه اقتصادی

در این بخش نگاهی بیندازیم به ضوابط ساخت وساز واحدهای صنعتی در شهرک ها /نواحی صنعتی و مناطق ويژه اقتصادی در ایران.

مهم‌ترین ویژگی‌ شهرک‌های صنعتی در سراسر جهان

(۱) کاهش هزینه زمین و (۲) زیرساخت و (۳) دسترسی به منابع انرژی با قیمت کمتر ؛ (۴) علاوه بر این یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های این شهرک‌ها دسترسی به امکاناتی مانند ناوگان حمل‌ونقل ریلی، بزرگراه‌ها، بنادر و فرودگاه‌ها است که زمینه علاقه‌مندی صنعتگران را به حضور در این شهرک‌ها را افزایش می‌دهد. این شهرک به سرعت جای خود را در میان فعالان صنعتی باز کرده‌اند و از سوی دیگر تاثیر خود را در زمینه توسعه صنایع کوچک نیز به رخ صنعتگران بکشند.

پیشتازان ایجاد شهرک‌های صنعتی

درحال‌حاضر کشورهایی ازجمله امریکا، انگلیس، هلند، فرانسه و هند در این زمینه بسیار موفق عمل کرده و جزو پیشتازان ایجاد شهرک‌های صنعتی به شمار می‌آیند.

در این زمینه می‌توان به سیاست‌های دولت‌های مختلف در سراسر جهان اشاره کرد. به عنوان نمونه اتیوپی در قاره افریقا یکی از کشورهایی است که سال گذشته با هدف دستیابی به توسعه صنعتی و فرار از شرایط رکود، بودجه‌ای یک میلیارد دلاری را برای توسعه شهرک‌های صنعتی خود اختصاص داد. در میان تمام شهرک‌های صنعتی این کشور، از شهرک صنعتی «بل لمی»‌ به‌عنوان یکی از موفق‌ترین شهرک‌های صنعتی این کشور افریقایی می‌توان نام برد که با جذب سرمایه‌گذاران خارجی در صنایعی همچون نساجی، پوشاک و تولید کفش فعال شده و علاوه بر رونق اقتصادی، باعث فرار از بحران‌های اجتماعی ناشی از بیکاری در این کشور شده است.

پیشتازی شرق آسیا

در آسیا نیز کشورهای جنوب شرق آسیا که در جدول کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه قرار گرفته‌اند، توانسته‌اند در این زمینه به موفقیت‌های بسیاری دست یابند. دولت چین در سیاست‌های صنعتی خود ایجاد شهرک‌های صنعتی علم و فناوری را محور خود قرار داد و به این ترتیب توانست شهرک‌های صنعتی مهمی را ایجاد کند تا از این راه به افزایش تولید فناوری محور چینی بیش از پیش کمک کند.

بهترین مناطق اقتصادی آسیا

در سال ۲۰۱۲ میلادی ویتنام با داشتن ۱۵۰ شهرک و تایلند با ۱۰۰ شهرک صنعتی عنوان بهترین مناطق اقتصادی آسیا را ازآن خود کردند. پس از این دو کشور، چین، مالزی و میانمار نیز با تکیه بر شهرک‌های صنعتی خود در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند. در این رتبه‌بندی ویژگی‌هایی از جمله دسترسی به حمل‌ونقل، امکانات و تجهیزات، هزینه‌های تولید و انگیزه صنعتگران برای حضور در شهرک‌های صنعتی این کشورها مورد مطالعه قرار گرفته است.

شهرک‌های بیو فناوری

اکنون نسل تازه‌ای از شهرک‌های صنعتی به نام شهرک‌های بیو فناوری در سراسر جهان در حال شکوفا شدن است. این شهرک‌ها به عنوان شهرک‌های زیستی یا سازگار با محیط‌زیست نیز شناخته می‌شوند و با هدف دستیابی به توسعه پایدار، افزایش منابع اقتصادی و بهبود محیط‌زیست راه‌اندازی شده‌اند. یکی از این شهرک‌های صنعتی به نام کالنبورگ، در دانمارک قرار دارد و نمونه دیگر آن در کانادا ایجاد شده است. «شهرک بورن‌ساید» در این کشور زمینه اشتغال ۱۵۰۰ نفر را فراهم آورده است و باعث شده تا در سایر نقاط این کشور نیز تمایل به ایجاد شهرک‌های صنعتی سازگار با محیط‌زیست افزایش یابد.

شهرک‌های صنعتی در آمریکا و روسیه

امریکا و روسیه را نیز می‌توان از دیگر نمونه‌های موفق در توسعه شهرک‌های صنعتی خواند. امریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی با ایجاد شهرک صنعتی در فضا ۴۳ هزار هکتاری بزرگترین شهرک صنعتی جهان را در نوادا افتتاح کرد و توانست بیش از ۱۶۰ کارخانه و کارگاه صنعتی را گرد هم آورد.

در روسیه نیز شهرک‌های صنعتی باعث رونق شرکت‌های صنعتی کوچک و متوسط شده و همین موضوع مقام‌های روسی را به توسعه شهرک‌های صنعتی علاقه‌مند ساخته است. امروزه دولت روسیه با حمایت‌های دولتی در صدد بهبود زیرساخت‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی شرکت‌های تولیدی در این شهرک‌هاست. براساس تقسیم بندی جغرافیایی ۳۷ درصد از این شهرک‌ها در بخش اروپایی روسیه، ۱۷ درصد در مناطق شمال غربی و باقی در مناطق مختلف این کشور پراکنده شده است.

منابع:

Investopedia
Bangkokpost
Global construction review
Tulsaworld

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *