Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

دهکده سلامت

مجتمع سبز بوردو فرانسه
آذر ۲۴, ۱۳۹۷
دهکده آرامش اخلمد
آذر ۲۵, ۱۳۹۷

دهکده سلامت

شهرک‌ها یا دهکده‌های سلامت

دهکده سلامت فضایی اقامتی درمانی است که در آن درمان های طب مکمل انجام می پذیرد. کمبود کمبود چنین فضاهایی در ایران به دلیل شیوع روز افزون بیماری های روحی قرن، که شایع ترین آنها افسردگی و احساس کسالت است به میزان زیادی به چشم می خورد. جالب است بدانید نقش طبیعت به عنوان پیوند دهنده انسان با سلامتی و چگونگی وارد کردن آن در فضاهای معماری  یکی از ارکان اصلی طراحی دهکده سلامت می‌باشد. یکی دیگر از چالش هایی که در طراحی یک فضای معماری در ایران مطرح است توجه به هویت ایرانی و بازگردان آن در معماری امروز ایران در عصر اینترنت است. هدف اصلی این پروژه‌ها طراحی فضایی درمانی بود که برخلاف فضاهای درمانی امروز که ترس و اضطراب را به فرد وارد می‌کند ورود افراد به دهکده سلامت  حسی از آرامش و شادی را در کنار درمان برای افراد فراهم می‌نماید.

سلامت، از ارکان اصلی طراحی دهکده های سلامت می باشد .جامعه زمانی از پویایی و نشاط بهره مند می گردد که شهروندان از سلامت جسمی و روانی مطلوب برخوردار باشند. امروزه، با توجه به افزایش روزافزون فناوری و دور شدن مردم از طبیعت، افزایش آلودگی، تغذیه نامناسب و کم تحرکی، دوری از اجتماع و انزوا، نیاز به مراکزی جهت رشد و ارتقاء سلامت جامعه احساس می شود.

چه افرادی به دهکده سلامت می‌روند؟

مخاطبان اصلی این فضاها الزاما بیماران نیستند. بلکه افرادی که برای تجدید قوا و بازگرداندن شادابی خود و دوری از مسئولیت های روزانه در چنین فضاهایی گرد هم می آیند و هرچه سن افراد بیشتر می شود بیشتر به چنین فضاهایی احتیاج پیدا می کنند. بنابراین می‌توان گفت هدف اصلی دهکده‌های سلامت ایجاد مرکز شادی که راحتی را همچون فضای خانه برای افراد فراهم می آورد،می‌باشد.

توریسم درمانی یا گردشگری سلامت چیست؟

سازمان جهانی گردشگری WTO  به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند : استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد. مقوله‌ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است. آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ی گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است.

زیر شاخه های گردشگری سلامت

 گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

درواقع گردشگری پزشکی رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه‌های درمانی مناسب انجام می‌گیرد. گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس‌ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری‌ها است. زیرا به طور مستقیم با جان و سلامت گردشگر مرتبط است.

گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism)

سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می‌گویند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه‌های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و همچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل‌های جراحی صورت می‌گیرد.

گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای [جدایی از تنش‌های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون دخالت و نظارت پزشکی راهی سفر می‌شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره‌مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی‌ها، تنش‌ها و آلودگی‌های زندگی شهری هستند.

گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود تبلیغات مناسب، هنوز جایگاه خود را آن طور که باید نیافته است و در اول کار است. ایران رقبای مهمی نیز در منطقه دارد. از جمله رقبای مهم ایران در حوزه خلیج‌فارس می‌توان اردن و دبی را نام برد. کشور اردن سالانه ۵۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی از توریسم درمانی دارد. دبی از چند سال پیش شهرهای سلامت را راه‌اندازی کرده و با برخی از دانشگاه‌های معتبر دنیا برای توسعه این مراکز قرارداد بسته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *